‘HOW TO START 3D?’ Come in and let us guide you…

0
649
Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
WhatsApp

 

Hail to all 3D EMPIRE FAMILY!

Do you wanna begin 3D but you don’t know how to start? Don’t worry, we are here to guide you through the path.

Let’s stop talkin and start learning  : )))

 

PHASE 1 : DECIDING THE MAIN 3D SOFTWARE

First of all, you have to decide which 3d software you’re gonna use as main programme. This is actually the most important choice which will determine your future 3d carrier and your life as an 3d artist.

The most of the newbies are confused at the beginning. Because they see the amazing renders made with different 3d softwares through forums, websites etc and they want to learn all of them at a time. This is the worst way to start learning 3d with no doubt.

If you are a newbie, you have to choose only 1  software to start. If you try to learn 2-3 softwares at a time, in 2 years all you’re gonna learn is nothing. Choose to learn 1 software full instead of learning 2 softwares uneffectively.

Because I use 3ds max, I will write about it but it doesn’t matter because more or less LEARNING PATH OF ALL 3D SOFTWARES is same.

 

PHASE 2: LEARNING THE INTERFACE

The most of the people who opens the 3ds max for the first time suddenly get scared of that interface looking as complicate as a plane’s cockpit. : )))

Don’t be! Because although that interface looks very complicated, the situation is actually the opposite. All those menus and submenus are designed to make the things much easier and faster for you.You’ll see that when the time passes and you get experienced on that 3d software. You first need to discover the interface of the software. The most of the newbies ignore this phase and they run after realistic render settings one at a time. If you wanna make high quality renders, you must first learn how to rule the interface. Remember; if you wanna learn how to drive, first you must learn how to use break and gas pedals.

 

PHASE 3: MODELLING

Every food is made in the kitchen. MODELLING is the kitchen of 3ds max. No matter your goal is either to learn animation or still renders, you first have to learn modelling. The effect of modelling on your renders is beyond your thinking.

No matter if you do the best lighting or texturing, if you don’t model properly, you renders will still look bad.

Same goes for animation too. If you don’t model your  characters, cart, etc properly, they will be broken during animation process because of the vertex and polygon failures.

And when you meet problems like this, the people who knows modelling from scratch will solve the problem fastly while the people who don’t know modelling begging for help on internet : D

Begin modelling with simple models like apple, table,chair etc. Try to model these with basic modifiers. These objects might seem easy to model but they’ll help you to learn basic techniques and again help you to model more difficult objects.

 

PHASE 3: When you learned basic modelling, you can start to learn texturing. First learn the interface of the MATERIAL EDITOR . Then learn the maps and channels of a standart material. Texturize simple models like stone wall, asphalt ground, table etc. And observe how objects interact with textures. Never hesitate to play with the settings. The best method for learning 3d is TRY & FAIL

You can’t use advanced texturing techniques skipping the standart ones.

 

PHASE 4: LIGHTING AND RENDER

The fastest way of learning lighting is to observe the real lights in the real life.

For instance; if you’re gonna model a street at noon time, you must search for street photos  taken at noon time or you better take your cam and go take pictures outside at a noon time. Observe how sun light effects on buildings, cars, pavement etc. And what’s more important; observe shadows very well. Shadows are crucially important to create a realistic render.

 

 

Yes guys, these are the phases of learning 3d. After learning all these phases the rest is up to you. Never quit learning and always imrpove your skills with more difficult scenes.

DON’T LISTEN DESTROYUNG COMMENTS AND BE ALL EARS TO CONSTRUCTIVE COMMENTS.

GO GET IT! : )))

————————————————————-

 

 

 

3DS MAX NASIL ÖĞRENİLİR?

Herkese selamlar 3D İMPARATORLUĞU ailesi.

Sayfamızın üyesi olan ve 3d programlarına yeni başlayacak arkadaşların sıkça sorduğu ‘NERDEN BAŞLAMALIYIM VE NASIL İLERLEMELİYİM’ sorusuna ithafen bu yazıyı hazırlamak şart oldu.

Haydi başlayalım öyleyse : )))

 

AŞAMA 1: HANGİ 3D YAZILIMINI KULLANACAĞINIZA KARAR VERME

İlk yapmanız gereken; hangi 3d programını kullanacağınıza karar vermektir. Bu aslında 3d hayatınızı ve bu işte geleceğiniz yerleri belirleyen en önemli etkendir. 3d ye yeni başlayan birçok kişinin kafası karışıktır. Çünkü gerek forum ortamlarında gerekse sosyal medyada bir sürü farklı 3d yazılımı ile yapılmış başarılı çalışmaları görürler ve hepsini birden öğrenmek isterler. İşte tam da bu noktada en büyük hatayı yapmış olurlar. Eğer bu işe yeni başlayan biriyseniz, sadece 1 TANE 3D YAZILIMInı kullanarak başlamalısınız. Yoksa aynı anda farklı yazılımları öğrenmeye çalışırken bir bakmışsınız ki aradan 2 sene geçmiş ve hiçbir programı öğrenememişsiniz. Bu yüzden sadece 1 TANE 3d yazılımı öğrenin başlangıç aşamasında.

Benim tek kullandığım yazılım 3DS MAX olduğu için ben onun hakkında yazacağım ama 3d yazılımlarında öğrenme-geliştirme aşamaları üç aşağı beş yukarı aynı olduğu için diğer yazılımları seçecek olanlara da faydası olacaktır kesinlikle tavsiyelerim.

AŞAMA 2: 3DS MAX IN ARAYÜZÜNÜ ÖĞRENME

3ds max programını ilk açan birçok kişi o karmaşık görünen ara yüzü bir uçak kokpiti kadar anlaşılmaz görür ve korkup programa daha başlamadan kapatır. Fakat ilk bakışta korkunç gibi görünen o onlarca menü-alt menü-alt menülerin alt menüleri vs. aslında tam tersine; 3d hayatınızı olabildiğince kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacı ile tasarlanmıştır. Programı öğrendikçe bunu kendiniz göreceksiniz. Önce programın arayüzünü keşfetmeniz gerekiyor. Birçok kişi bu kısmı atlıyor ve hemen GERÇEKÇİ RENDER AYARLARInın peşinde koşmaya başlıyor. Bu tür yaklaşımda bulunan acemiler; 4 sene boyunca programı kullanıyorlar ve sürekli ‘BEN KAÇ SENEDİR PROGRAMI KULLANIYORUM AMA HALA İSTEDİĞİM SEVİYEDE DEĞİLİM’ diye şikayet ediyorlar. Eğer 3ds maxta üst seviye çalışmalar yapabilecek duruma gelmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken arayüze tam hakim olmaktır. Fren ve gaz pedalının ne işe yaradığını öğrenmeden araba kullanamazsınız.

AŞAMA 3: MODELLEME

Her işin mutfağı vardır. 3ds maxın mutfağı da MODELLEME dir. Sizin programı öğrenme amacınız ister animasyon yapımı olsun ister sağlam renderlar olsun; önce modellemeyi öğrenmeniz şarttır. Modellemenin renderlarınız üzerindeki etkisi tahmin edebileceğinizin çok çok ötesindedir.

Dünyanın en iyi ışıklandırması ve kaplamasını da yapsanız eğer modellemenizde hatalar varsa; renderınız komik görünecektir.

Animasyon yaparsınız ama eğer karakterlerinizi doğru modellemediyseniz dünyanın en iyi animasyon scriptini de kullansanız sahneniz patlayacaktır.

İşte böyle anlarda, işin başında önce modellemeyi öğrenenler, bu karşılaştıkları sorunları hızlıca çözüp işlerine devam ederler. Ama daha programı ilk öğrenme aşamasında GERÇEKÇİ RENDER ALMAK İSTİORUM BAŞKA AMACIM YOK diyenler; modelleme bilmedikleri için sosyal medyadaki 3d platformlarına girip yardım dilenirler.

Ayrıca; eğer ticari çalışacaksanız; öyle bir zaman gelir ki; işvereninizin istediği model çok özel bir modeldir ve internetten bulamazsınız. Modelleme öğrenerek bu işe başlayan biri hemen modellemeyi yapacak ve işine hızla devam edecektir. Ama bilmeyen biri hooop yine internette model dilenecektir.

Modellemeye başlamak için önce basit modellerden başlayın: elma, masa, sandalye vb modelleri modifierları kullanarak modellemeye çalışın. Göze basit gelen bu modeller, sizin temel  teknikleri öğrenmenizi sağlayacak ve daha zor modelleri modellemenize vesile olacaktır.

Modellemede EDITABLE POLY ise kesinlikle OLMAZSA OLMAZLARANDIR. Bunu öğrenen insan her şeyi modelleyebilir.

 

AŞAMA 3: KAPLAMA

Modellemeyi temel seviyede öğrendikten sonra artık yavaş yavaş kaplama öğrenmeye başlayabilirsiniz. Önce MATERIAL EDITOR ün arayüzünü iyice öğrenin. Sonra standart kaplamaların map lerini ve ne işe yaradıklarını öğrenin. Basit modellerde; taş duvar, asfalt zemin, masa vb bu gibi modelleri kaplayarak etkilerini gözlemleyin. Ayarlarla oynamaktan çekinmeyin. DENEME-YANILMA 3d yi öğrenmenin en kesin yoludur.

UVW MAP modifierını da öğrenin mutlaka.

İleri düzey kaplama yöntemlerini öğrenmeden önce temel malzeme bilgisini öğrenmeniz şarttır.

AŞAMA 3: IŞIKLANDIRMA VE RENDER

Kaplamayı da öğrendikten sonra artık ışıklandırma ve render kısmına geçebilirsiniz.

Işıklandırmayı hızlı öğrenmenin en iyi yolu; gerçek hayattaki ışıkları incelemektir.

Örneğin; öğlen vaktinde bir sokak modelleyecekseniz; Google’dan bolca referans foto bulun ya da daha iyisi öğle vaktinde sokağa çıkıp güneş ışığının hangi saatte hangi mevsimde sokağa nasıl etki ettiğini; gölgelerin nasıl oluştuğun vs gözlemleyin. Özellikle gölgeler, gerçekçi renderın olmazsa olmazıdır. Gölge olmayan sahneler aşırı parlak ve gerçekçilikten uzak durur.

Eğer iç mekan renderı alacaksanız 3ds maxta mevcut ışıkları kullanarak hangisinin sahnede nasıl tepki verdiğini yine deneme-yanılma ile tespit edin.

 

Evet arkadaşlar; bu işi öğrenmenin aşamaları bunlardır. Tüm bu temel seviyeyi tamamladıktan sonra üst seviyelere  gelmek sizin yeteneğinize, sabrınıza ve istikrarlı bir şekilde bolca uygulama yapmanıza bağlıdır.

 

EN ÖNEMLİSİ İSE; YIKICI ELEŞTİRİLERE KULAĞINIZI TIKAMAK, YAPICI ELEŞTİRİLERE İSE CAN SİMİDİYMİŞ GİBİ SARILMAKTIR.

HAYDİ BAKALIM YANSIN MAKİNELER… : )))

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here